Trendriport a szállodaipar 2017-es teljesítményéről

2017-ben a hazai szállodákban megjelenő, összesen 22 376 ezer vendégéjszakából 12 291 ezret – az összesnek 54,6 százalékát – külföldi vendégek töltötték el. A külföldi vendégéjszakák 78,5 százaléka Európából, 12,2 százaléka Ázsiából, 7,8 százaléka Amerikából érkezik. Ausztrália-Óceánia és Afrika részesedése együtt kb. 1,5 százalékot tesz ki.

A legfontosabb 10 külföldi piacunk esetében a múlt évhez képest növekedés történt az orosz (+25,3%), az USA (+12,1%), az izraeli (+14,7%), a német (+7%), a cseh (+6,5%), a brit (+4,7%), a lengyel (+3,1%), az osztrák (+3,3%), az olasz (+3%) és a román (+2,3%) piacokról. A szomszédos országok között növekedés volt Szlovéniából (+13,6%), Szlovákiából (+6,7%), Horvátországból (+6,2%), Romániából (+2,3%), Ausztriából (+3,3%) és Ukrajnából (+3,9%), míg csökkent a vendégéjszakák száma Szerbiából (-2%).

Az STR riport szerint a vizsgált öt kelet-közép-európai ország (Ausztria, Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) között a legjobb teljesítményt Ausztria szállodái érték el 74,2 százalékos szobafoglaltsággal, 100,2 euró nettó átlag szobaárral, 74,3 euró nettó RevPAR-ral. A 2. helyen a magyarországi hotelek végeztek 77 százalékos szobafoglaltsággal, 82,4 euró nettó átlag szobaárral, 63,5 euró nettó RevPAR-mutatóval.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) havonta készülő Trendriportja a KSH, illetve az STR riport adatainak felhasználásával készül. A KSH az összes hazai szálloda adatait tartalmazza, az STR a részére adatokat szolgáltató hotelek adataira épül. Ez az STR esetében 70 szállodát – 13 014 szobát –jelent. A KSH adatainak felhasználásával szállodáink teljesítményét országos szinten, Budapestre, a balatoni régióra vonatkozóan mutatja be az MSZÉSZ Trendriportja. Az STR Global Hotel Review adatai alapján történik a hazai szállodai teljesítmények nemzetközi összehasonlításban való elemzése. A KSH adatai 1–5 csillagos szállodákat tartalmaznak, ezzel szemben az STR riport adatbázisában 1 és 2 csillagos hotelek nincsenek.

Forrás: Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége
Kép: Hotel Aria Budapest